Stwórz profil
Dane osobowe

  • *
  • *
  • *
Ten formularz pozwala stworzyć profil, który jest niezbędny do składania zamówień. Pamiętaj, że te informacje są niezbędne do prawidłowego korzystania z naszych usług. Wszystkie przekazane nam informacje będą traktowane jako poufne. Nigdy nie będziemy ich sprzedawać, wymieniać ani urynkowiać w jakikolwiek inny sposób.
Kontakt 32 444 63 06
Sprzedaż bok@chillblast.pl

Czym się kierować przy wyborze komputera?

Szybki postęp technologiczny oraz rozwój branży IT sprawiły, że w dzisiejszych czasach nikt nie może obejść się bez komputera. Najmłodsi spędzają na nim wolny czas, grając w popularne gry ze swoimi znajomymi, młodzież wyszukuje liczne informacje do szkoły oraz korzysta z portali społecznościowych, natomiast dorośli wykonują na nich głównie swoje służbowe obowiązki. Każda z tych osób potrzebuje zupełnie innego sprzętu, który mógłby spełnić oczekiwania użytkownika. Cena komputera stacjonarnego zależna jest od wielu czynników, stąd też trzeba dokładnie wiedzieć, na co zwrócić uwagę podczas wybierania nowego sprzętu.

Komputery do gier i internetu

Świetnym przykładem na różnorodność podzespołów komputerowych są właśnie sprzęty gamingowe. Można dziecku kupić komputer do gier do 4000 zł, wyposażony w najnowsze części, który poradzi sobie z kultowymi, tegorocznymi grami, a można postawić na tańszy sprzęt używany, wyposażony w zbliżone podzespoły, który także okaże się zadowalający. Dlatego najpierw warto zadać sobie pytanie, do jakich celów potrzebny jest nam komputer oraz jaką sumę na niego chcemy przeznaczyć. Dopiero kiedy wiadomo, jaki ma być komputer, ceny na rynku można zweryfikować i określić, czy warto inwestować w nowy sprzęt, czy jednak używany okaże się lepszy. Jeśli w grę wchodzi druga opcja, to komputer dla gracza za 3000 zł można często kupić na aukcjach bądź w portalach poleasingowych. Coraz częściej praktykuje się także składanie komputerów na zamówienie z wybranych części, tylko wtedy trzeba liczyć się z dużymi kosztami. Odpowiednio zoptymalizowany sprzęt, jak profesjonalny komputer dla gracza, kosztuje do 5000 zł, a często nawet więcej. Dlatego cena również jest ważnym kryterium podczas zakupu, które należy mieć na uwadze.

Przeznaczenie ma znaczenie

Kupując dedykowany komputer dla gracza za 4000 zł, nie można być przekonanym o tym, że on równie świetnie sprawdzi się w innych zadaniach. Na dobór podzespołów zawsze ma wpływ przeznaczenie sprzętu, dlatego sklepowi doradcy będą proponowali zupełnie odmienne urządzenia dla grafików, inne dla programistów, a inne stricte dla gamerów. Oczywiście komputer gamingowy do 4000 zł poradzi sobie z obsługą programów graficznych czy programistycznych, jednak niekoniecznie pozwoli wydobyć z nich największą wydajność. Dlatego sugerowanie się plotkami, że komputer do gier nada się do wszystkiego, jest błędne. Warto zapytać sprzedawcę w sklepie o ceny, komputery stacjonarne o dobrych parametrach wcale nie muszą kosztować fortuny, jeśli tylko zostaną precyzyjnie dobrane.

Profesjonalny komputer – cena, a wydajność

Przeglądając najnowsze komputery stacjonarne, można zauważyć znaczny wzrost cenowy. Wszystko za sprawą rozwoju podzespołów oraz ich mocy, wycenianej tak wysoko przez fakt, że w niektórych dziedzinach niewiele więcej da się zdziałać. Przykładowo najnowsze procesory są już tak zaawansowane, że komp za 4000 zł może okazać się ich równowartością. Cena ma więc ogromny wpływ na wydajność, ale tylko wtedy, kiedy ktoś ma rzeczywiście pojęcie o tym, co aktualnie jest najwydajniejsze na rynku. W popularnych sklepach można kupić komputer do gier za 3000, a nawet 4000 zł, który nie spełni nawet podstawowych wymagań użytkownika. Dobry procesor współpracujący ze starą grafiką oraz zbyt małą ilością pamięci RAM nie będzie ukazywał całego swojego potencjału, jeśli sparowane z nim, słabsze podzespoły, ograniczą go swoimi możliwościami.

Zakup właściwego komputera nie należy do najłatwiejszych, zwłaszcza jeśli jest się laikiem i nie potrafi doprecyzować, co dokładnie jest potrzebne. Czasem nie warto wydawać dużych kwot, na które naciągają sprzedawcy, bowiem dedykowana karta graficzna nie przyda się podczas pracy w środowisku Office czy podczas oglądania filmów. Za to na pewno doceni ją grafik czy gamer, dla których jej moc obliczeniowa przełoży się na szybkość renderu czy płynniejszą rozgrywkę przy maksymalnych ustawieniach graficznych. Dlatego warto skonsultować się przed zakupem z kimś, kto pomoże określić, do jakich celów będzie używany komputer oraz jakie powinien mieć minimalne parametry. Wtedy nawet z niewielkim budżetem na pewno uda się znaleźć coś, co spełni oczekiwania użytkownika.